Podstawowe schematy połączeń hydraulicznych
Współpraca kotła VIGAS z zasobnikiem i trójdrogowym zaworem termostatycznym ESBE

Wszystkie kotły VIGAS standardowo wyposażone są w najnowocześniejszą elektroniczną regulację AK4000, która pozwala kontrolować proces spalania w szerokim zakresie modulowanej mocy kotła. W normalnej eksploatacji często jednak zdarza się, że kocioł pracuje z mocą mniejszą niż moc minimalna. Jest to głównie ogrzewanie do ciepłej wody użytkowej poza sezonem grzewczym lub ogrzewanie na początku i na końcu sezonu grzewczego. Z doświadczenia wiemy, że te warunki pracy nie wpływają korzystnie na żywotność kotła. Jeśli do tego dodamy niezabezpieczony stan temperatury wody powrotnej 60°C, żywotność kotła może być poważnym problemem.
Idealnym rozwiązaniem, aby zapobiec takiemu problemowi, jest montaż zbiornika baterii wraz z trójdrożnym zaworem termostatycznym ESBE, który zapewni temperaturę wody powrotnej na poziomie 60 °C. Zanim zdecydujesz się na podłączenie zasobnika, musisz wiedzieć, jak go wykorzystasz. Jego objętość zależy od sposobu użytkowania i podłączenia (patrz schematy połączeń ze zbiornikiem).
Standardowo w kotłach VIGAS jedno obciążenie wystarcza na 12 godzin pracy, co oznacza, że ​​zużywane jest mniej niż 30% mocy nominalnej. Z punktu widzenia żywotności kotła korzystne jest, aby kocioł pracował na co najmniej 50% mocy znamionowej. Podłączając kocioł VIGAS z zasobnikiem AKU, 100% mocy kotła wykorzystuje się na osiągnięcie zadanej temperatury kotła. W przypadku jednoczesnego zapotrzebowania na ogrzewanie 100% mocy kotła dzielone jest na doładowanie zasobnika AKU i ogrzewanie. W takim przypadku zbiornik jest doładowywany tylko nadmierną mocą kotła. Dzięki temu, że kocioł i zbiornik AKU są ze sobą hydraulicznie połączone, temperatura w zbiorniku AKU i kotle razem wzrasta do wymaganej temperatury kotła. Po przekroczeniu tej temperatury o 2°C (dla kotłów DPA z paliwem PELLET o 3°C) kocioł przechodzi w tryb wygaszaniasymbole-atm(0% mocy kotła). W trybie wygaszania ładowanie i ogrzewanie zbiornika są sterowane tylko przez pompy. Dużą zaletą zastosowanego układu sterowania jest to, że w trybie wytłumiania możliwe jest dołożenie paliwa do kotła w dowolnym momencie bez przegrzewania zasobnika AKU, co w praktyce wydłuża czas pomiędzy dokładaniem paliwa. Automatyczne dogrzewanie kotła nastąpi dopiero po zużyciu zasobnika do wybranej temperaturysymbole-accu. Temperaturę na wylocie zbiornika AKU można ustawić w zakresie od 20°C do 70°C. Po wypaleniu się paliwa i spadku temperatury komina do temperatury wyłączenia kotła kocioł wyłącza się. W przypadku automatycznego kotła kombinowanego VIGAS 18 DPA po wypaleniu się paliwa „DREWNO” kocioł może automatycznie przełączyć się na paliwo „PELLET” i kontynuować grzanie jeszcze przez kilka dni. W celu maksymalnego wykorzystania opracowanego systemu sterowania zalecamy podłączenie hydrauliczne kotła wg schematu ZSE-2 lub ZS2E-1.
UWAGA: Do wszystkich połączeń hydraulicznych ze zbiornikiem AKU należy podłączyć termometr zbiornika AKU (kod 3032) do regulacji AK4000 i umieścić go w złączce w górnej części zbiornika AKU.
W związku z tym, że nie zawsze i wszędzie jest możliwe zainstalowanie zbiornika akumulacyjnego ze względów ekonomicznych lub przestrzennych, firma VIMAR, jako producent kotłów VIGAS, umożliwia swoim klientom na Słowacji wykupienie przedłużonej 5-letniej gwarancji na korpus kotła. Jedynym warunkiem jest prawidłowy montaż (patrz Instalacje i Warunki gwarancji) zaworu termostatycznego trójdrogowego ESBE, który jest wliczony w cenę wykupionej 5-letniej gwarancji. 

Instrukcja montażu i instalacji
  • Kocioł można podłączyć tylko do instalacji c.o., której moc cieplna odpowiada wydajności kotła.
  • Minimalna temperatura wody powrotnej na wlocie do kotła wynosi 60°C. Warunek można zapewnić instalując zawór termoregulacyjny lub termostatyczny. Zalecany producent ESBE.
  • W przypadku korzystania z wymuszonego obiegu należy tak zmodyfikować instalację centralnego ogrzewania, aby w razie awarii zasilania. energii (wyłączenie kotła i pompy) zapewniono minimum 10% mocy znamionowej kotła. Warunek ten zapewnia wymiennik bezpieczeństwa chłodzącego z zaworem spustowym Honeywell TS 131. (Zawór Honeywell nie wchodzi w skład dostawy kotła, należy go dokupić osobno).
  • Minimalna zalecana pojemność zbiornika dla kotłów VIGAS 16, VIGAS 18 DPA – 500 L. Dla kotłów VIGAS 25, VIGAS 29 UD – 800 L. Dla kotłów VIGAS 40 – 1000 L. Dla kotłów VIGAS 60 – 1500 L. Dla kotłów VIGAS 80, VIGAS 100 – 3000 L. Zastosowanie zbiornika akumulacyjnego wydłuża żywotność kotła.
  • Nie zalecamy stałego podłączenia wody przez zawór napełniający, aby w przypadku wycieku zaworu nie doszło do nieautoryzowanego wzrostu ciśnienia w układzie. Maksymalne nadciśnienie wynosi 0,3 MPa.
  • Kocioł nie wymaga ustawienia na solidnym fundamencie.
  • Kotłownia musi mieć ciągłą wentylację przez otwór o przekroju min. 0,025 m². Przekrój otworu wlotu i wylotu powietrza musi być w przybliżeniu taki sam.
  • Kocioł musi być zainstalowany w zwykłym, podstawowym środowisku zgodnie z STN EN 332000-5-51:2010-05.
  • Z punktu widzenia bezpieczeństwa i higieny pracy należy przestrzegać podstawowych danych zgodnie z obowiązującym rozporządzeniem nr. 718/2002 Dz.U. ze zmianami innymi obowiązującymi dekretami i rozporządzeniami.
  • Z punktu widzenia właściwości pożarowo-technicznych materiałów znajdujących się w pobliżu kotła muszą być spełnione wymagania normy STN 73 0823/Z1 – Stopień palności materiałów budowlanych.
  • Instalacji kotła mogą dokonać wyłącznie pracownicy profesjonalnych firm montażowych.
  • Tylko profesjonalnie przeszkolony serwisant może uruchomić kocioł. 
Schemat połączeń hydraulicznych nr. ZS-1

Opis
Podstawowy schemat hydrauliczny nr 1 jest zalecany do prostej modyfikacji starszych połączeń kotłów VIGAS, do których podłączony był tylko ręczny zawór czterodrogowy. Często zdarzało się, że operator kotła w ogóle nie korzystał z zaworu czterodrogowego, co nie zapewniało stanu wody powrotnej 60°C.

Podłączenie zaworu termostatycznego trójdrogowego ESBE (60°C) wraz z pompą w obiegu kotłowym zapewnia dostateczne zabezpieczenie kotła przed korozją niskotemperaturową i nadmiernym tarowaniem, szczególnie w okresie przejściowym, gdy kocioł pracuje przy moc. Ręczny czterodrogowy zawór mieszający nadal służy do regulacji temperatury wody w obiegu grzewczym. Obie pompy są podłączone do centrali AK4000S i pracują jednocześnie. W przypadku podłączenia termostatu pokojowego pompy są sterowane przez elektronikę sterującą kotła za pomocą termostatu pokojowego. Gdy pomieszczenie jest ogrzewane, pompy są wyłączane, a kocioł automatycznie zmniejsza swoją moc.

Ogrzewanie ciepłej wody użytkowej (CWU) rozwiązuje się za pomocą zasobnika CWU. Zbiornik jest podłączony pomiędzy trójdrogowym zaworem termostatycznym ESBE a czterodrogowym zaworem mieszającym. Biorąc pod uwagę, że optymalna temperatura pracy kotła to 80-85 °C, woda w zasobniku CWU może się do tej temperatury przegrzać. Dlatego zalecamy podłączenie trójdrożnego zaworu termoregulacyjnego do CWU, który może być użyty do ustawienia temperatury CWU na żądaną wartość, np. (40-55°C), aby uniknąć oparzeń gorącą wodą.

Uwaga: Schemat instalacji hydraulicznej odpowiedni do zastosowania 5-letniej rozszerzonej gwarancji na korpus kotła.
Zalecenie: Regulacja ekwitermiczna EXPANDER AK4000 Zestaw podstawowy może być zastosowany do tego schematu hydraulicznego (patrz schemat hydrauliczny ZSE-1)
Sterowanie: Podstawowa regulacja kotła AK4000 (schemat 0).

1 Kocioł VIGAS
2 Grupa bezpieczeństwa
3 Termostat pokojowy
4 Pompa
5 Zbiornik CWU
6 Zawór czterodrogowy
7 Obwód grzewczy w Wielkiej Brytanii
8 Zbiornik wyrównawczy
9 Zawór spustowy Honeywell TS 131
10 Wentylator wyciągowy
11 Zawór termostatyczny ESBE 60°C
Zalecany schemat wyświetlania nr. 0 

Schemat połączeń hydraulicznych nr. ZS-2

Opis
Podstawowy schemat hydrauliczny nr 2 zalecany jest do podłączenia kotłów VIGAS, gdzie z jakichkolwiek przyczyn nie ma możliwości podłączenia zasobnika.

Podłączenie zaworu termostatycznego trójdrogowego ESBE (60C) wraz z pompą w obiegu kotła zapewnia dostateczną ochronę kotła przed korozją niskotemperaturową i nadmiernym smolarstwem, szczególnie w okresie przejściowym, gdy kocioł pracuje ze zmniejszoną mocą. Sterowany ręcznie trójdrogowy zawór mieszający służy do regulacji temperatury wody w obiegu grzewczym. Obie pompy są podłączone do centrali AK4000S i pracują jednocześnie. W przypadku podłączenia termostatu pokojowego pompy są sterowane przez elektronikę sterującą kotła za pomocą termostatu pokojowego. Gdy pomieszczenie jest ogrzewane, pompy są wyłączane, a kocioł automatycznie zmniejsza swoją moc.

Ogrzewanie ciepłej wody użytkowej (CWU) rozwiązuje się za pomocą zasobnika CWU. Zbiornik jest podłączony pomiędzy trójdrogowym zaworem termostatycznym ESBE a trójdrogowym zaworem mieszającym. Biorąc pod uwagę, że optymalna temperatura pracy kotła to 80-85 C, woda w zasobniku CWU może się do tej temperatury przegrzać. Dlatego zalecamy podłączenie do CWU trójdrożnego zaworu termoregulacyjnego, za pomocą którego można ustawić żądaną temperaturę CWU, np. (40-55 C), aby zapobiec poparzeniom gorącą wodą.

Uwaga: Schemat instalacji hydraulicznej odpowiedni do zastosowania 5-letniej rozszerzonej gwarancji na korpus kotła.
Zalecenie: Regulacja ekwitermiczna EXPANDER AK4000 Zestaw podstawowy może być zastosowany do tego schematu hydraulicznego (patrz schemat hydrauliczny ZSE-1)
Sterowanie: Podstawowa regulacja kotła AK4000 (schemat 2).

1 Kocioł VIGAS
2 Grupa bezpieczeństwa
3 Termostat pokojowy
4 Pompa
5 Zbiornik CWU
6 Trójdrogowy zawór mieszający
7 Obwód grzewczy w Wielkiej Brytanii
8 Zbiornik wyrównawczy
9 Zawór spustowy Honeywell TS 131
10 Wentylator wyciągowy
11 Zawór termostatyczny ESBE 60°C
Zalecany schemat wyświetlania nr. 2  

Schemat połączeń hydraulicznych nr. ZS-3

Opis
Podstawowy schemat hydrauliczny nr 3 jest zalecany do połączenia kotłów VIGAS ze zbiornikiem akumulacyjnym, zwłaszcza w nowych konstrukcjach domów jednorodzinnych, gdzie lokalizacja zbiornika i kotła jest już obliczona w projekcie UK. W przypadku przebudowy Wielkiej Brytanii, dużym problemem może być wielkość i lokalizacja zbiornika magazynowego. Największą zaletą połączenia ze zbiornikiem AKU i trójdrogowym zaworem termostatycznym jest wydłużenie żywotności, zmniejszenie tarowania kotła i zwiększenie komfortu obsługi. Kolejną zaletą jest to, że może być wykorzystany do ogrzewania TVU, do akumulacji i ogrzewania energią słoneczną, pompą ciepła lub energią elektryczną. Wszystko zależy od rodzaju i wielkości zbiornika magazynowego.

Na schemacie hydraulicznym nr 3 zastosowano podstawowy zbiornik AKU bez wymienników. Podgrzewanie CWU obsługiwane jest przez osobny kocioł ze spiralą elektryczną, w którym pompa kotła sterowana jest za pomocą dołączonego termostatu z regulowaną temperaturą. Zaletą kotła wolnostojącego jest możliwość wyboru objętości zasobnika CWU. W przypadku wymiennika zagnieżdżonego w zasobniku wydajność i przepływ CWU jest ograniczona wielkością zagnieżdżonego wymiennika. Zasobnik CWU jest podłączony między trójdrogowym zaworem termostatycznym ESBE a trójdrogowym zaworem mieszającym. Sterowany ręcznie trójdrogowy zawór mieszający służy do regulacji temperatury wody w obiegu grzewczym. Pompa UK jest sterowana bezpośrednio za pomocą termostatu pokojowego, ponieważ styk T3 na płycie zasilającej AK4000S służy do pomiaru temperatury w zasobniku.

Uwaga: Schemat instalacji hydraulicznej odpowiedni do zastosowania 5-letniej rozszerzonej gwarancji na korpus kotła.
Zalecenie: Do tego schematu hydraulicznego można zastosować regulację ekwitermiczną EXPANDER AK4000 Zestaw podstawowy (patrz schemat hydrauliczny ZSE-2)
Sterowanie: Podstawowa regulacja kotła AK4000 (schemat 1).

1 Kocioł VIGAS
2 Grupa bezpieczeństwa
3 Termostat pokojowy
4 Pompa
5 Zbiornik CWU
6 Trójdrogowy zawór mieszający
7 Obwód grzewczy w Wielkiej Brytanii
8 Zbiornik wyrównawczy
9 Zawór spustowy Honeywell TS 131
10 Wentylator wyciągowy
11 Zawór termostatyczny ESBE 60°C
13 Zbiornik
T Termometr zbiornikowy typu KTY
TP Termostat pompy
Zalecany schemat wyświetlania nr. 1 

Schemat hydrauliczny instalacji ZSE-1

Opis
Podstawowy schemat hydrauliczny ZSE-1 z regulacją ekwitermiczną EXPANDER AK4000 Podstawowy zestaw do podłączenia kotłów VIGAS z jednym sterowanym obiegiem grzewczym UK serwonapęd do ogrzewania podłogowego lub grzejnikowego. Kocioł zabezpieczony jest przed korozją niskotemperaturową (60°C) za pomocą sterowanego zaworu czterodrogowego, przy czym wykorzystywana jest zmierzona temperatura wody powrotnej. Pomiar temperatury zewnętrznej i sygnał z termostatu pokojowego są wykorzystywane do sterowania CU.

Podgrzewanie CWU obsługiwane jest przez oddzielny kocioł ze spiralą elektryczną, w którym pompa CWU sterowana jest w zależności od wymaganej temperatury CWU. Regulacja umożliwia zastąpienie pompy odwrotnym zaworem dwudrogowym (otwieranym bez napięcia) za pomocą konfiguracji, która doskonale zapewnia, że ​​kocioł nie przegrzewa się na skutek przepływu z pompy kotłowej.

Sterowanie: Podstawowa regulacja kotła AK4000 (schemat 7) + Podstawowy zestaw ekspandera (kod 5001).

Schemat hydrauliczny instalacji ZSE-2

Opis
Podstawowy schemat hydrauliczny ZSE-2 wykorzystujący zestaw regulacji ekwitermicznej EXPANDER AK4000 Besic oraz zasobnik do podłączenia kotłów VIGAS jest idealnym rozwiązaniem dla maksymalnego komfortu obsługi i maksymalnej żywotności kotła. Schemat z jednym sterowanym obiegiem grzewczym UK z serwonapędem do ogrzewania podłogowego lub grzejnikowego oraz CWU sterowanym pompą. Temperaturę w Wielkiej Brytanii można regulować na podstawie temperatury zewnętrznej, termostatu pokojowego lub ich kombinacji. Kocioł jest chroniony przed korozją niskotemperaturową za pomocą trójdrożnego zaworu termostatycznego ESBE (60°C). Zastosowanie zbiornika akumulacyjnego wydłuża żywotność kotła.

Uwaga: Schemat instalacji hydraulicznej odpowiedni do zastosowania 5-letniej rozszerzonej gwarancji na korpus kotła.
Sterowanie: Podstawowa regulacja kotła AK4000 (schemat 9) + Podstawowy zestaw ekspandera (kod 5001) + 1x termometr zasobnika (kod 3032).

Schemat instalacji hydraulicznej ZSE-3

Opis
Schemat ZSE-3 z jednym sterowanym obiegiem grzewczym UK do ogrzewania podłogowego lub grzejnikowego oraz zewnętrznym kotłem (elektrycznym lub gazowym). Temperaturę w Wielkiej Brytanii można regulować na podstawie temperatury zewnętrznej, termostatu pokojowego lub kombinacji. Oddzielnie sterowana pompa kotłowa i pompa brytyjska. Zasobnik CWU jest podłączony od zwarcia kotła. Sterowany mieszacz czterodrogowy z serwonapędem zapewnia ochronę kotła przed korozją niskotemperaturową, przy wykorzystaniu mierzonej temperatury wody powrotnej.

Sterowanie: Podstawowa regulacja kotła AK4000 (schemat 5) + Podstawowy zestaw ekspandera (kod 5001).
Uwaga: Połączenie hydrauliczne zgodnie ze schematem było w przeszłości używane bardzo często, ale bez sterowania zaworem czterodrogowym. Biorąc pod uwagę, że to połączenie nie zapewniało w wystarczającym stopniu stanu wody powrotnej 60°C, zalecamy dodanie do zaworu czterodrogowego serwonapędu i sterowania Expader AK4000.

Schemat instalacji hydraulicznej ZS2E-1

Opis
Schemat ZS2E-1 z dwoma niezależnie sterowanymi obwodami z serwonapędem. Możliwość wyboru ogrzewania podłogowego, grzejnikowego lub kombinacji. Temperaturę w Wielkiej Brytanii można regulować na podstawie temperatury zewnętrznej, termostatu pokojowego lub kombinacji. Oddzielnie sterowane pompy UK i pompa kotłowa. Ogrzewanie CWU sterowane pompą. Ochronę kotła przed korozją niskotemperaturową zapewnia trójdrożny zawór termostatyczny ESBE (60°C). Zastosowanie zbiornika akumulacyjnego wydłuża żywotność kotła.

Uwaga: Schemat instalacji hydraulicznej odpowiedni do zastosowania 5-letniej rozszerzonej gwarancji na korpus kotła.
Sterowanie: Podstawowa regulacja kotła AK4000 (schemat 12) + Zestaw ekspandera podwójny (kod 5002) + 1x termometr do zasobnika (kod 3032) + 1x termometr do kominka ciepłowodnego PT1000 (kod 3027).

Schemat instalacji hydraulicznej ZS2E-2

Opis
Schemat ZS2E-2 z jednym niezależnie sterowanym obwodem UK1 z serwonapędem z opcją kominka ciepłowodnego, zewnętrznego kotła gazowego lub elektrycznego oraz paneli słonecznych. Możliwość wyboru UK1 jako ogrzewania podłogowego lub grzejnikowego. Temperaturę UK1 można regulować na podstawie temperatury zewnętrznej (ekwitermicznej), termostatu pokojowego lub kombinacji. Podgrzewanie CWU sterowane pompą lub zaworem elektrycznym. Ochronę kotła przed korozją niskotemperaturową zapewnia trójdrożny zawór termostatyczny ESBE (60°C). Zastosowanie zbiornika akumulacyjnego wydłuża żywotność kotła.

Uwaga: Schemat instalacji hydraulicznej odpowiedni do zastosowania 5-letniej rozszerzonej gwarancji na korpus kotła.
Sterowanie: Podstawowa regulacja kotła AK4000 (schemat 13) + Zestaw podwójny ekspandera (kod 5002) + 2x termometr do zasobnika (kod 3032) + 1x termometr do kominka c.w.u. PT1000 (kod 3027) + 1x termometr do kolektora słonecznego PT1000 (kod 3027).

Schemat instalacji hydraulicznej ZS2E-3

Opis
Schemat ZS2E-3 z dwoma niezależnie sterowanymi obwodami z serwonapędem i zewnętrznym kotłem (elektrycznym lub gazowym). Możliwość wyboru ogrzewania podłogowego, grzejnikowego lub kombinacji. Temperaturę w Wielkiej Brytanii można regulować na podstawie temperatury zewnętrznej, termostatu pokojowego lub kombinacji. Oddzielnie sterowane pompy brytyjskie i pompa kotłowa. Ogrzewanie CWU sterowane pompą. Ochronę kotła przed korozją niskotemperaturową zapewnia trójdrożny zawór termostatyczny ESBE (60°C).

Uwaga: Schemat instalacji hydraulicznej odpowiedni do zastosowania 5-letniej rozszerzonej gwarancji na korpus kotła.
Sterowanie: Podstawowa regulacja kotła AK4000 (schemat 11) + Expander podwójny zestaw (kod 5002). Kocioł zewnętrzny sterowany za pomocą styku przeznaczonego do podłączenia termostatu pokojowego.