Kominy
Komin i jego właściwości

Komin to ważna część każdego domu. Jednak nowoczesny komin to także ważne urządzenie techniczne, które znacząco wpływa na bezpieczeństwo eksploatacji i sprawność instalacji grzewczej, ekonomię ogrzewania oraz standard życia. Przed wymianą lub montażem nowego kotła warto zasięgnąć opinii rzeczoznawcy (kominarza) czy wysokość, średnica i projekt techniczny komina spełnia wymagania producenta kotła, odpowiednie normy i przepisy.

Zwróć szczególną uwagę na wysokość korpusu komina. Zgodnie z obowiązującym dekretem nr. 575/2005 Dz. najmniejsza wysokość wywietrznika lub komina powinna wynosić 4 m nad ziemią. Jednak ważne jest również zachowanie wysokości 1,5 metra w nadwieszonej części dachu płaskiego przy ogrzewaniu paliwem stałym i 1 metra przy ogrzewaniu gazem. Przy spadzistym dachu konieczne jest zapewnienie prawidłowej wysokości 65 cm nad kalenicą przy stosowaniu wszystkich rodzajów paliwa. Niewłaściwa konstrukcja, a jednocześnie złe ustawienie komina może spowodować nie tylko pożar lub uszkodzenie konstrukcji komina, ale również awarię kotła. Ponadto spełnienie tych podstawowych wymagań przy budowie komina zapobiegnie ponownemu przedostawaniu się oparów do wnętrza domu.

Podłączając kocioł należy upewnić się, że jest on prawidłowo podłączony i najkrótszą drogą do komina. Do wyciągu kominowego nie wolno podłączać żadnych innych urządzeń. Wywietrznik kominowy musi być zwymiarowany zgodnie z STN 734201 i STN 734210. 

Zalety wentylatora wyciągowego:
1.Podczas rozpalania ogranicza przedostawanie się dymu do kotłowni.
2.Przyspiesza i ułatwia nagrzewanie.
3.Zmniejsza kurz podczas czyszczenia.
4.Stabilizuje ciąg komina (regulacja umożliwia stałą zmniejszoną pracę). 

Pielęgnacja komina
Podczas spalania paliwa stałego spalone pozostałości w postaci sadzy ulatniają się do komina. Osadzają się one na ścianach komina iw każdej chwili mogą zacząć się palić. Poprzez regularne czyszczenie komina możemy zapobiegać pożarom, których liczba stale rośnie ze względu na niedbałość i niedbałość ludzi przy konserwacji kominów. Czyszczenie komina należy przeprowadzać regularnie nie tylko dla własnego bezpieczeństwa, ale także w celu przestrzegania obowiązujących przepisów. Dekret nr. 401/2007 Dz. przewiduje przegląd kominów podłączonych do urządzeń na paliwo stałe lub płynne o mocy cieplnej do 50 kW co cztery miesiące, dla kominów na paliwo gazowe, a w przypadku komina z wkładem co 12 miesięcy. Nie zawsze musisz zostawiać czyszczenie komina kominiarzowi. W niektórych przypadkach można też zrobić to samemu, ale zgodnie z prawem kominiarz musi wystawić zaświadczenie o czyszczeniu komina.